Znalezienie studia, castingi modelek, przygotowanie planu, postprodukcja fotografii mody? Oto podstawowe informacje, które warto wziąć pod uwagę przed urządzeniem sesji.
Sesja zdjęciowa powinna być planowa zawsze z wyprzedzeniem. Co najmniej tydzień przed planowaną datą zdjęć. Znalezienie fotografa, wspólne opracowanie koncepcji sesji, zamówienie studia, budowa scenografii, znalezienie makijażystów, fryzjerów, asystentów i modelek, w końcu odpowiednie przygotowanie oświetlenia… To wszystko musimy wziąć pod uwagę jeszcze na wstępnej fazie przygotowań. Praktyka niestety pokazuje różne scenaria. Nie warto jednak lekceważyć fazy przygotowań, ponieważ to od niej właśnie zależy jakość zdjęć, ich atrakcyjność i oczywiście wartość rynkowa. Im lepiej jesteśmy przygotowani, tym lepiej.
Z jednej strony możemy na własną rękę podebrać team i znaleźć studio, organizować casting dla modelek i zbudować scenografię. Zajmuje to jednak naprawdę dużo czasu. Innym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług dużych studiów fotograficznych, które zajmują się kompleksową obsługą sesji.
U nas w Fast White Cat Photography potrafimy tworzyć magię zdjęć. W ciągu zaledwie kilku dni opracujemy koncepcję, przygotujemy scenografię, zaprosimy także najlepsze modelki do współpracy, z kolei nasz team stylistów, makijażystów i fotografów zadba o to, by zdjęcia były jak najlepszej jakości i trafiły do klienta w najkrótszym terminie.”
Jak powstaje sesja zdjęciowa w studiu czy plenerze? O jakich tajnikach fotografii modowej należy pamiętać? Co warto mieć pod ręką? Oto kilka użytecznych rad na temat przygotowań do sesji, a także praktyczne tipy od naszej stylistki i asystentki fotografa.
1. Znajdź specjalistów, którzy znają się na rzeczy
Przy sesjach komercyjnych zazwyczaj pracuje co najmniej 5 osób. Jest to absolutne minimum, które da nam pewność, że praca zostanie wykonana dobrze i na czas. Organizacją sesji zajmuje się z reguły producent. To on kontaktuje markę z fotografem i później wspólnie opracowuje koncepcję zdjęć. Do niego należą wszystkie organizacyjne decyzje – od zamówienia studia, poprzez casting modelek aż po wybór cateringu.
Na planie powinien pojawić się oczywiście fotograf wraz z asystentem. Ten drugi jest czasem błędnie mylony z wszechogarniaczem, który zajmuje się parzeniem herbaty dla fotografa (o nim jeszcze będzie mowa). Otóż wcale nie. Asystent zajmuje się przede wszystkim obsługą aparatu fotograficznego. Ustawia także lampy, trzyma blendę, gdy mamy sesję plenerową oraz importuje pliki na komputer i przekazuje je do retuszera czy grafika – wymienia Rafał Ryziński, fotograf Fast White Cat. Poza tym komercyjna sesja zdjęciowa nie może się odbyć bez fryzjera, makijażysty, stylisty, a także w następnych etapach (tzw. postprodukcja) również grafika czy retuszera, którzy decydują o końcowym wyrazie zdjęcia.
Na planie zawsze przyda się mieć jedną osobę, która zajmuje się asystowaniem całej sesji (nie asystent fotografa!!!). Małe zlecenia na pewno się pojawią. Parzenie herbaty, przygotowanie planu czy kupno dodatkowego podkładu dla modelki. Wszechogarniacz jest właśnie od tego, czyli od wszystkiego.”
2. Dobierz odpowiednią modelkę lub modela do fotografii mody
Odpowiednia modelka to taka, która spełnia wytyczne klienta i pasuje do koncepcji. Do większych zleceń modelki są wyłaniane w drodze castingów, na których powinien pojawić się m.in. producent, klient oraz fotograf. Do mniejszych sesji można wybrać modelki na podstawie zdjęć z portfolio (udostępniane przez agencje). Czym się powinna charakteryzować modelka? Nie marudzić, lubić pozować przed kamerą i przychodzić na plan zdjęciowy zawsze w pozytywnym nastroju. Musi posiadać dobrą prezencję i dużą świadomość własnego ciała. Prezentuje produkty, które maja się dobrze sprzedawać – dodaje Rafał Ryziński.
3. Przygotuj plan, zadbaj o scenografię i rekwizyty
Komercyjna sesja mody z reguły ma za zadanie zaprezentowanie konkretnych produktów na zdjęciu (np. sukienkę, kurtkę, dodatki). Aby stworzyć całość stylizacji, stylistki muszą nieźle się namęczyć, by wypożyczyć i przetransportować wszystkie elementy odzieży (wybrane pozycje i te na zapas) z shworoomów na sesję. Zakupem dodatkowych rekwizytów i prowizoryczną scenografią może zająć się wszechogarniacz (pamiętacie, pisaliśmy o nim wcześniej). Tymczasem asystent fotografa powinien skupić się na odpowiednim przygotowaniu światła i podłączeniu lustrzanki i lamp do komputera.
4. Przygotowanie modelki do fotografii mody
Warto zwrócić szszczególną na makijaż modelki. Make up na sesję całkowicie się różni od malowania się na codzień. Mówimy tutaj przede wszystkim o makijażu HD, czyli bardzo mocnym i utrwalonym. Musi on współgrać z aparatem. Szkło aparatu wyciąga elementy, które normalnie nasze oko nie jest w stanie zauważyć. Makijaż do sesji fotograficznych wykonywany jest precyzyjną techniką z uwzględnieniem odpowiedniego oświetlenia. Jest światło ciepłe, miękkie, kontrastowe i to w zależności od rodzaju wykonywanych zdjęć odpowiednio dobierane są kolory wykorzystane na twarzy modelki/modela. Przykładowo: w przypadku zdjęć czarno-białych w makijażu skupiamy się na precyzji w konturach i liniach. Kolory nie są zauważalne – opowiada stylistka Sara Sperczyńska.
Stawiamy na makijaż HD, mocny i utrwalony.”
5. Nie oszczędzaj na postprodukcji
Zakończenie zdjęć na planie wcale nie finalizuje całej sesji. Zdjęcia od fotografa trafiają do postprodukcji – do retuszera lub grafika, którzy wraz z klientem decydują od ostatecznym wyglądzie obrazów. Na tym etapie odbywa się także selekcja zdjęć. Z ponad 300 obrazów z sesji należy wybrać 10 do 20 idealnych pozycji. Obróbka powinna być wykonana przez doświadczonych speców w tej dziedzinie, a nie fotografa.
Co możemy ci zaoferować?
My w Fast White Cat zajmujemy się kompleksową obsługą sesji zdjęciowych. Od tworzenia koncepcji, poprzez wybór modelek aż po logistykę i postprodukcję. Posiadamy w pełni wyposażone studio oraz świetny team fotografów, stylistów, fryzjerów czy grafików, którzy zadbają o najwyższą jakość zleceń. Fotografia wizerunkowa czy zdjęcia produktowe? Sesja mody czy po prostu przygotowanie packshotów?